Czym są zaburzenia snu?

Zaburzenia snu to grupa dolegliwości, które obejmują bezsenność bądź nadmierną potrzebę snu, jego niedobór czy zaburzenia rytmu snu lub czuwania. Związane są z problemami w zasypianiu, utrzymaniu snu lub jakością snu. Zaburzenia snu mogą mieć wpływ na samopoczucie, a w skrajnych przypadkach, mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych i społecznych. Zaburzenia snu pogarszają jakość życia, dlatego ważne jest, aby ich nie bagatelizować.

Pomocy psychoterapeuty w walce z zaburzeniami snu

Jak rozpoznać zaburzenia snu:

Zaburzenia snu można rozpoznać na podstawie charakterystycznych objawów, takich jak:

  • Trudności w zasypianiu lub utrzymaniu snu.
  • Częste wybudzenia w nocy lub wczesne budzenie się rano.
  • Odczuwanie zmęczenia, ospałości lub braku energii w ciągu dnia.
  • Problemy z koncentracją, uwagą i pamięcią.
  • Bezdech senny lub chrapanie.
  • Zespół niespokojnych nóg (nieprzyjemne uczucie w nogach i chęć ich poruszania)
  • Utrata kontroli nad mięśniami (katalepsja).
  • Nagłe ataki snu (narkolepsja).
  • Problemy z regulacją snu i czuwania (zaburzenia rytmu okołodobowego).

Jeśli masz problemy ze snem i zauważasz, któreś z tych objawów, a wiesz, że nie jest to wynik żadnych chorób, skonsultuj się z psychoterapeutą. Zaburzenia snu są częstym objawem psychosomatycznym i mogą wynikać z trudnych doświadczeń z przeszłością bądź teraźniejszości, w tej sytuacji psychoterapia może być pomocna.

Jak leczyć bezsenność
Napisz do Mnie

Jeśli masz problemy ze snem, nie czekaj, aż objawy się nasilą.

Skontaktuj się z psychoterapeutą, aby uzyskać pomoc i poprawić jakość swojego snu. Leki mogą być pomocne, lecz nie zlikwidują źródła problemu.

Umów wizytę
Dlaczego

Warto skorzystać z pomocy psychoterapeuty?

Pomoc psychoterapeuty zaburzenia lękowe

Warto skorzystać z pomocy psychoterapeuty, gdy doświadczasz zaburzeń snu na tle psychosomatycznym ponieważ farmakoterapia może być pomocna w zmniejszeniu nieprzyjemnych dolegliwości, niestety nie zastąpi ona psychoterapii, która umożliwia znalezienie źródeł problemu oraz podjęcie pracy nad problematycznymi obszarami.
Zaburzenia snu mogą być ściśle związane z trudnościami emocjonalnymi, stresem, lękami, depresją itp.  Psychoterapia może pomóc w przepracowywaniu tych problemów emocjonalnych. Może także nauczyć technik radzenia sobie ze stresem i relaksacji, które mogą pomóc w poprawie jakości snu. Dodatkowo psychoterapia może pomóc w ustaleniu regularnego harmonogramu snu i budzenia się oraz w rozwoju zdrowych nawyków snu.

Jeśli masz problemy ze snem i uważasz, że mogą one mieć podłoże psychosomatyczne, skonsultuj się z psychoterapeutą. Wspólnie możecie opracować strategię, która może pomóc Ci w poprawie jakości snu i lepszym samopoczuciu.