Czym jest terapia alkoholowa

Alkoholizm jest przewlekłą, postępującą chorobą związaną z nadmiernym, kompulsywnym spożywaniem napojów alkoholowych. Nieleczona może prowadzić nawet do śmierci. Nadużywanie alkoholu wpływa na organizm zarówno w sferze fizycznej jak i psychicznej, powoli tworząc coraz większą destrukcję w organizmie i życiu osoby pijącej. Początkowo proces ten przebiega bardzo niewinnie i beztrosko ponieważ alkohol pełni rolę pomocową, daje ulgę, zmienia odczucia i trudne stany emocjonalne, następnie stopniowo zaczyna być coraz częstszym towarzyszem, aż do momentu gdy okazuje się niezbędny do codziennego funkcjonowania- uzależnia i zniewala człowieka od siebie.

Bardzo często osoba nadużywająca nie zdaje sobie z tego sprawy jak silna więź łączy ją z alkoholem. Często to inni ludzie próbują pokazać, że zależność alkoholowa jest niezdrowa i wymknęła się spod kontroli. Zazwyczaj osobie pijącej ciężko jest zobaczyć problem ponieważ w chorobie działają mechanizmy obronne, które zniekształcają rzeczywistość i minimalizują trudności wynikające z picia. Jednak są też momenty refleksji np. na kacu, podczas odczucia wstydu lub złego samopoczucie, które pokazuje, że coś jest nie tak. To dobry moment, aby udać się do psychoterapeuty od uzależnień, w celu podjęcia pierwszych kroków związanych z leczeniem. Niestety w uzależnieniu mechanizmy obronne, które bronią choroby są bardzo silne, a motywacja do trzeźwienia jest zmienna, dlatego gdy pojawi się refleksja, że picie zaczyna wymykać się spod kontroli, warto skorzystać z tej chwili autorefleksji i podjąć działania związane z kontaktem ze specjalistą.

Pomocy psychoterapeuty w walce z akoholizmem

Jak rozpoznać alkoholizm

Wyróżnić można 6 objawów uzależnienia:

  1. głód alkoholowy – jest to silna potrzeba spożywania alkoholu, wewnętrzny przymus picia
  2. upośledzona kontrola picia- trudności w unikaniu rozpoczęcia picia, trudności w zakończeniu picia, próby odstawienia alkoholu na własną rękę tj. testowanie siebie (np. czy jestem w stanie odstawić alkohol np. na miesiąc), planowanie wypicia mniejszej ilości alkoholu, nawroty picia po okresach abstynencji.
  3. objawy abstynencyjne – specyficzne odczucia pojawiające się po przerwaniu picia tj. bóle głowy, brzucha, nudności, wymioty, biegunki, potliwość, torsje, ogólne rozbicie i osłabienie, rozdrażnienie czy niepokój, kłopoty z koncentracją uwagi, niezdolność do dłuższego wysiłku fizycznego i umysłowego, drżenie kończyn, bezsenność, lęki, zaburzenia świadomości.
  4. zmiana tolerancji – sięgając po alkohol regularnie z czasem potrzebne są coraz większe dawki, bądź mocniejszy alkohol, celem uzyskania upojenia alkoholowego. Wraz z długoletnim piciem sytuacja ta może się odwrócić w związku z wyniszczeniem organizmu, tolerancja na alkohol może być mniejsza.
  5. zaniedbywanie alternatywnych do picia przyjemności, zachowań i zainteresowań – duża koncentracja wokół picia w życiu codziennym, wybieranie ludzi z którymi się pije, szukanie okazji do picia, inicjowanie kolejek w towarzystwie, picie w ukryciu. Alkohol zaczyna wpływać na różne sfery życia i zaburzać je np. rodzinną, społeczną, zawodową, pasji i zainteresowań. Osoba pijąca często obiecuje otoczeniu, że nie sięgnie po alkohol i nie jest w stanie dotrzymać danego słowa
  6. picie pomimo wiedzy o szkodliwości zdrowotnej- osoba pijąca, wie iż alkohol pogarsza jej stan zdrowia, pomimo ponoszonych konsekwencji nadal spożywa alkohol wiedząc o złych wynikach badań takich jak podwyższone próby wątrobowe, nadciśnienie, stłuszczenie czy marskość wątroby etc. Alkohol może powodować „palimpsesty alkoholowe” – powtarzające się epizody „urwanych filmów”, „przerw w życiorysie”, luki w pamięci – tzn. okresy alkoholowych zaburzeń pamięci związanych z piciem. Mogą pojawiać się także nasilone lęki, ataki paniki bez powodu, psychozy alkoholowe, próby samobójcze, samookaleczenia.

Jeśli zauważysz u siebie przynajmniej kilka spośród tych objawów, warto sięgnąć po pomoc psychoterapeuty uzależnień celem diagnozy uzależnienia. Diagnoza uzależnienia wymaga specjalistycznej wiedzy i może być ciężka w autodiagnozie przez pacjenta ze względu na działające w osobie chorej mechanizmy obronne, które utrudniają identyfikację z problemami związanymi z zażywaniem alkoholu.

Napisz do Mnie

Nie czekaj, aby uzależnienie od alkoholu wpłynie na Twoje życie i zdrowie.

Skonsultuj się z terapeutą i podejmij kroki ku zdrowiu i lepszemu samopoczuciu już dziś.

Umów wizytę
Dlaczego

Warto skorzystać z pomocy psychoterapeuty?

Pomoc psychoterapeuty zaburzenia lękowe

Warto skorzystać z pomocy psychoterapeuty, gdy widzisz, że Twoje życie zaczyna nadmiernie koncentrować się wokół spożywania alkoholu, gdy ponosisz różnego rodzaju konsekwencję zdrowotne, pogarszają Ci się relacje w rodzinie lub wśród znajomych, zaniedbujesz swoje obowiązki czy pasje.

Ważne jest, aby podjąć krok w stronę zdrowia i zapisać się na konsultację. Bardzo często osoby chore mają poczucie, że poradzą sobie na własną rękę z ograniczeniem lub odstawieniem alkoholu, natomiast brakuje im narzędzi i wiedzy jak to zrobić.

Psychoterapeuta może pomóc Ci zrozumieć funkcjonowanie choroby alkoholowej, rozpoznawać mechanizmy obronne, poszukiwać narzędzi pomocnych w trzeźwieniu, lepiej rozumieć siebie i swoje emocje. Trzeźwienie jest długim i niełatwym procesem w powrocie do zdrowia człowieka, dlatego tak ważne jest wsparcie, pomoc i wiedza psychoterapeuty.