Czym są zaburzenia lękowe?

Zaburzenia lękowe to zaburzenia psychiczne charakteryzujące się występowaniem silnego lęku lub niepokoju, które utrudniają codzienne funkcjonowanie. Najczęstsze zaburzenia lękowe to fobia społeczna, zaburzenia lękowe z napadami paniki, zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne czy zespół stresu pourazowego (PTSD). Objawy zaburzeń lękowych mogą być bardzo różnorodne i mogą pojawiać się z różnego rodzaju objawami psychosomatycznymi tj. bóle brzucha, zawroty głowy, nadmierna potliwość, kołatanie serca, drżenia ciała, problemy z zasypianiem itp. Emocjami najczęściej dominującymi podczas zaburzeń lękowych są m.in. strach, lęk, niepokój, pojawia się uczucie napięcia, natrętne myśli dotyczące uczucia zagrożenia, niebezpieczeństwa, skrępowania, przewidywanie katastrofy, która ma nadejść z zewnątrz bądź wewnątrz siebie. Powyżej wymienione objawy mogą wywoływać także napady paniki.  Lęk w zaburzeniach lękowych zaczyna na stałe dominować w życiu osoby, utrudniając swobodę i komfort życia. Reakcje lękowe zaczynają być nieadekwatne do bodźców, często nie zagrażających i przybierają postać nieokreślonego niepokoju, napadów lękowych bądź lokalizują się w określonej/ych części/ach ciała sprawiając ból i dyskomfort psychiczny lub/i fizyczny.

Pomocy psychoterapeuty w walce z lękami

Jak rozpoznać zaburzenia lękowe:

  • Nawracające ataki paniki
  • Niepokój i natrętne myśli
  • Unikanie sytuacji, które wywołują lęk
  • Fizyczne objawy, takie jak drżenie, pocenie się, problemy z oddychaniem i bóle w klatce piersiowej itp.
  • Nadmierny lęk przed sytuacjami, które dla innych osób są normalne i nie zagrażające
  • Trudności w różnych sferach życia tj. osobistej, rodzinnej, społecznej, zawodowej
  • Zmęczenie, drażliwość i problemy z koncentracją z powodu ciągłego napięcia i lęku
  • Problemy ze snem, takie jak problemy z zasypianiem lub budzenie się w nocy z lękiem

Ważne jest, aby występowało jednocześnie kilka objawów. Jeśli powyższe objawy utrzymują się przez dłuższy czas warto udać się do psychiatry bądź psychoterapeuty celem zdiagnozowania zaburzeń lękowych.

Zaburzenia lękowe
Napisz do Mnie

Przejmij kontrolę nad swoim życiem i nie pozwól, aby lęki zdominowały Twoje myśli i działania.

Porozmawiaj ze specjalistą, który pomoże Ci, a Ty zyskasz narzędzia do radzenia sobie z trudnymi emocjami i sytuacjami.

Umów wizytę
Dlaczego

Warto skorzystać z pomocy psychoterapeuty?

Pomoc psychoterapeuty zaburzenia lękowe

Warto skorzystać z pomocy psychoterapeuty w przypadku zaburzeń lękowych, ponieważ są one zaburzeniami psychicznymi, które mogą znacznie wpłynąć na jakość życia i Twoje codzienne funkcjonowanie. Psychoterapeuta może pomóc w identyfikacji przyczyn i objawów zaburzeń lękowych oraz w opracowaniu planu terapeutycznego, który pozwoli na radzenie sobie z tymi trudnościami. Regularne wizyty u psychoterapeuty mogą pomóc w leczeniu objawów lękowych, poprawie samopoczucia i zwiększeniu zdolności radzenia sobie ze stresem. Dzięki temu osoba z zaburzeniami lękowymi może zacząć cieszyć się życiem, realizować swoje cele i poprawić relacje z innymi ludźmi.