Czym są zaburzenia obsesyjno-kompulsywne?

Zaburzenia obsesyjno- kompulsywne to szczególna odmiana zaburzeń lękowych. Pacjent dotknięty kompulsjami czyli natrętnymi, powtarzającymi się myślami czy czynnościami odczuwa silny lęk przed jakąś sytuacją czy bodźcem (np. zarazkami). Stara się sobie z nim poradzić, aby jednocześnie zminimalizować ryzyko, że stanie się to, czego się objawia (np., że zachoruje). Z tego powodu zaczyna odprawiać tak zwane rytuały-czynności( np. mycie rąk).To nie przynosi jednak ulgi, a objawy z czasem stają się coraz bardziej nasilone. Przymus wykonywania rytuałów podparty jest lękiem i chęcią uniknięcia „czarnego scenariusza”. Jednak jest to zapętlające się koło, dlatego, że odczuwany jest coraz silniejszy lęk, a wykonywane rytuały mające dać uspokojenie wzmagają go, a tym samym częstotliwość rytuałów. Osoba chora doświadcza wstydu, wyrzutów sumienia i ogromnego cierpienia. Przymus wykonywania czynności jest bardzo silny i przybiera formę obsesji. Rytuały dają pozorne poczucie spokój przez kontrolę podczas wykonywania danej czynności, jednak, jest to efekt krótkoterminowy i w jego miejsce wkrada się silny lęk, wywołujący ponowną potrzebę wykonania czynności „uspokajającej”. Taka destabilizacja utrudnia normalne funkcjonowanie w życiu codziennym, relacjach z ludźmi, sferze zawodowej, rodzinnej itd.

POMOC PSYCHOTERAPEUTY W WALCE Z ZABURZENIAMI OBSESYJNO-KOMPULSYWNYMI

Jak rozpoznać osoby z zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi?

– jeśli zauważasz, że często powtarzasz pewne czynności nie do końca z własnej woli
– jeśli czujesz, że Twoje lęki towarzyszą Ci na co dzień, a przymus wykonywania czynności jest silny, odczuwasz cierpienie i doświadczasz trudności w codziennym funkcjonowaniu
– jeśli masz nawracające myśli, które wzbudzają w Tobie poczucie winy
– jeśli ktoś z Twojego bliskiego otoczenia zauważył, że ciągle powtarzasz pewne zachowania, widzi twój niepokój i dezorganizację dnia

Jeśli zauważasz, że u siebie powyższe objawy i widzisz, że utrzymują się one przez dłuższy czas warto udać się do psychiatry lub psychoterapety celem zdiagnozowania zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych.

DDA
Napisz do Mnie

Nie musisz cierpieć. Możesz podjąć pracę nad swoimi zachowaniami obsesyjno-kompulsywnymi i poprawić komfort swojego życia.

Umów wizytę
Dlaczego

Warto skorzystać z pomocy psychoterapeuty?

Pomoc psychoterapeuty zaburzenia lękowe

Warto skorzystać z pomocy psychoterapeuty ponieważ w trakcie spotkań będziesz mógł w bezpiecznej i akceptującej atmosferze, przyjrzeć się źródłom swoich lęków, skonfrontować się z nimi i uczyć się adaptacyjnych, zdrowych sposobów radzenia sobie z nimi. To ważne, abyś w towarzystwie psychoterapeuty zmierzał się ze swoimi obawami i doświadczał tego, że objawy lękowe z czasem słabną, a przymus wykonywania danej czynności z czasem może być mniejszy, gdy poszukasz w sobie pomocnych Tobie narzędzi i sposobów samokojenia. Być może konieczna będzie wspomożenie procesu terapeutycznego farmakoterapią. W procesie terapeutycznym uzgadniasz wraz z terapeutą strategie radzenia sobie z kompulsjami oraz na bieżąco omawiasz swoje spostrzeżenia, emocje i trudności. Ważne jest także dojście i zrozumienie źródeł Twoich problemów. Proces leczenia wymaga Twojej systematyczności i zaangażowania. Jest on trudny, długoterminowy, jednak Twoje zaangażowanie w proces leczenia może zaowocować poprawą Twojego obecnego funkcjonowanie.