Czym są zaburzenia odżywiania?

Zaburzenie odżywiania to jednostka chorobowa charakteryzująca się zaburzeniami łaknienia na poziomie psychicznym. Związane są z nieprawidłowymi nawykami żywnościowymi, z niezdrowym podejściem do jedzenia oraz dużą koncentracją na kontrolowaniu jedzenia, a w konsekwencji na utracie masy ciała. Najczęstsze zaburzenia odżywiania to anoreksja i bulimia.
Anoreksja to choroba, w której osoba ogranicza spożycie jedzenia w celu zrzucenia wagi, często mimo tego, że jej waga jest już znacznie poniżej normy. Osoby z anoreksją często mają przekonanie, że są za grube, mimo że w rzeczywistości jest inaczej. Mogą także unikać jedzenia w sytuacjach społecznych, izolować się od innych.
Bulimia to zaburzenie, w którym osoba ma nawracające epizody objadania się z naprzemiennym wypróżnianiem się poprzez wymioty, nadmierne ćwiczenia czy stosowanie środków przeczyszczających. Osoba dotknięta tą chorobą pochłania duże ilości jedzenia w krótkim czasie, pojawia się poczucie utraty kontroli nad jedzeniem oraz silne poczucie winy i wstydu. Zaburzenia odżywiania mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, w tym do zaburzeń hormonalnych, zaburzeń elektrolitowych, chorób serca i innych problemów medycznych. W przypadku podejrzenia zaburzeń odżywiania, ważne jest, aby skonsultować się z odpowiednimi specjalistami tj .psychoterapeuta,psychiatra,
dietetyk, psycholog.

Pomoc psychoterapeuty w walce z zaburzeniami odżywiania

Jak rozpoznać zaburzenia odżywiania:

  • Zmiana wagi ciała: nagły spadek lub wzrost wagi.
  • Niska samoocena związana z wagą ciała i wyglądem.
  • Zmiany w nawykach żywieniowych: unikanie jedzenia, jedzenie w ukryciu, jedzenie tylko określonych pokarmów, zbyt małe lub zbyt duże porcje jedzenia.
  • Problemy ze snem, trudności w skupieniu uwagi, zmęczenie.
  • Zmiany w zachowaniu: wycofanie się z życia towarzyskiego, unikanie sytuacji związanych z jedzeniem, zwiększenie czasu spędzanego w ćwiczeniach fizycznych.
  • Problemy z trawieniem: zaparcia, biegunki, skurcze brzucha, problemy z układem pokarmowym.
  • Zaburzenia hormonalne, takie jak brak miesiączki.
  • Wzrost rygorystyczności i perfekcjonizmu w kwestii jedzenia, kontrolowania wagi ciała i
    wyglądu.
  • Wyższa samoocena spowodowana kontrolowaniem jedzenia, spadkiem wagi ciała i
    zmianą wyglądu.
  • Utrata zainteresowań i hobby. Jeśli zauważysz u siebie lub u kogoś w swoim
    otoczeniu powyższe objawy, ważne jest, aby zwrócić się o pomoc do specjalisty.

Jeśli zauważysz u siebie lub u kogoś w swoim otoczeniu powyższe objawy, ważne jest, aby zwrócić się o pomoc do specjalisty.

Zaburzenia odżywiania
Napisz do Mnie

Jeśli zauważasz u siebie lub u kogoś w swoim otoczeniu objawy sugerujące zaburzenia odżywiania, nie zwlekaj skontaktuj się z psychoterapeutą.Wczesne wykrycie i podjęcie leczenia zaburzeń odżywiania może pomóc zatrzymać proces chorobowy i zmierzać w stronę zdrowienia osoby.

Umów wizytę
Dlaczego

Warto skorzystać z pomocy psychoterapeuty?

Pomoc psychoterapeuty zaburzenia lękowe

Warto skorzystać z pomocy psychoterapeuty gdy podejrzewasz u siebie zaburzeniach odżywiania. Zaburzenia odżywiania często są związane z trudnymi sytuacjami z przeszłości czy teraźniejszości, tworzą problemy na tle emocjonalnym i psychicznym i mogą im towarzyszyć zaburzenia współistniejące tj. zaburzenia lękowe czy depresja. Wiele osób z zaburzeniami odżywiania potrzebuje pomocy w przepracowaniu swoich problemów. Psychoterapia może okazać się skuteczną formą wsparcia oraz leczenia.

Warto pamiętać, że zaburzenia odżywiania mogą mieć negatywne konsekwencje dla zdrowia fizycznego i psychicznego oraz bezpośrednio wpływać na zagrożenie życia. Dlatego jeśli podejrzewasz u siebie ten problem nie wahaj się szukać pomocy specjalisty.