Czym są zaburzenia depresyjne?

Depresja jest zaburzeniem psychicznym charakteryzującym się m.in obniżonym nastrojem (uczucie: smutku, przygnębienia, wyczerpania, zniechęcenia, poczucia winy), utratą sensu życia (trudności w przeżywaniu przyjemności, myśli bądź próby samobójcze) oraz trudnościami w wykonywaniu codziennych czynności (brak sił, spowolnienie psychoruchowe). Jest to choroba, która wpływa na niską samoocenę, objawia się także pesymistycznym myśleniem. Zaburzenia depresyjne wpływają nie tylko na zdrowie psychiczne, ale także fizyczne np. poprzez zaburzanie rytmu dobowego(bezsenność, nadmierna potrzeba snu, sen przerywany, niemożność zaśnięcia, wczesne wybudzanie), zmniejszony lub wzmożony apetyt i wiele innych psychosomatycznych objawów.

Przyczyny depresji są wielopłaszczyznowe mogą wynikać z czynników biologicznych (czynniki genetyczne, objawy somatyczne i choroby przewlekłe, zmiany neuroprzekaźników w mózgu, uzależnienia), psychologiczne ( stres oraz nieumiejętność radzenia sobie z nim, poczucie osamotnienia), społeczno-kulturowe( brak wsparcia, trudna sytuacja zawodowa, mieszkaniowa, materialna.)  Bardzo ważne jest rozpoznanie u siebie objawów choroby, zdiagnozowanie jej oraz podjęcie specjalistycznego leczenie.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej przeczytaj mój artykuł na blogu

Sprawdź: Depresja – podaj sobie pomocną dłoń

Pomocy psychoterapeuty w walce z depresją

Jak rozpoznać depresję:

  • Zmiany nastroju: osoba z depresją może doświadczać nastroju przygnębienia, smutku, irytacji, gniewu itp.
  • Utrata zainteresowania: osoba z depresją może przestać cieszyć się z rzeczy, które wcześniej sprawiały jej przyjemność, a także wykazywać brak zainteresowania swoimi hobby lub bliskimi.
  • Problemy z koncentracją: osoba z depresją może mieć trudności w skupieniu koncentracji i uwagi.
  • Zmiany w zachowaniu: osoba z depresją może bardziej się izolować, unikać kontaktu z innymi ludźmi oraz wykazywać zmiany w stylu życia takie jak niezdrowe nawyki żywieniowe czy nadużywanie substancji psychoaktywnych.
  • Problemy ze snem: osoba z depresją może mieć problemy z zasypianiem, przerywanym snem lub nadmierną sennością.
  • Zmniejszenie energii: osoba z depresją może odczuwać ogólne zmęczenie, brak energii i motywacji do działań.
  • Myśli samobójcze: osoba z depresją może wykazywać myśli samobójcze lub mówić o chęciach popełnienia samobójstw.

 

Ważne jest, aby występowało jednocześnie kilka objawów. Jeśli powyższe objawy utrzymują się przez dłuższy czas warto udać się do psychiatry lub psychoterapeuty celem zdiagnozowania depresji.

Zaburzenia depresyjne
Napisz do Nas

Jeśli zmagasz się z objawami depresji, nie wahaj się i skorzystaj z pomocy psychoterapeuty już dziś.

Zadbaj o swoje zdrowie psychiczne i odzyskaj radość z życia!

Umów wizytę
Dlaczego

Warto skorzystać z pomocy psychoterapeuty?

W przypadku zdiagnozowania depresji poza farmakoterapią, która może pomóc złagodzić nieprzyjemne objawy warto skorzystanie z pomocy psychoterapeuty, aby znaleźć przyczynę pojawiających się objawów. Może to pozwolić na lepsze rozumienie siebie. Świadomość funkcjonowania choroby pozwala choremu przy boku psychoterapeuty poszukiwać sposobów radzenia sobie w procesie zdrowienia. Psychoterapia może pomóc osobie z depresją zrozumieć przyczyny i mechanizmy choroby, a także nauczyć się radzenia sobie z nią oraz wypracować narzędzia które będą pomocne w zapobieganiu nawrotu choroby. Współpraca z psychoterapeutą może być skutecznym sposobem na poprawę stanu psychicznego i jakości życia osoby z depresją.