Czym są zaburzenia obsesyjno-kompulsywne?
POMOC PSYCHOTERAPEUTY W WALCE Z ZABURZENIAMI OBSESYJNO-KOMPULSYWNYMI
Jak rozpoznać osoby z zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi?
– jeśli zauważasz, że często powtarzasz pewne czynności nie do końca z własnej woli
– jeśli czujesz, że Twoje lęki towarzyszą Ci na co dzień, a przymus wykonywania czynności jest silny, odczuwasz cierpienie i doświadczasz trudności w codziennym funkcjonowaniu
– jeśli masz nawracające myśli, które wzbudzają w Tobie poczucie winy
– jeśli ktoś z Twojego bliskiego otoczenia zauważył, że ciągle powtarzasz pewne zachowania, widzi twój niepokój i dezorganizację dnia
Jeśli zauważasz, że u siebie powyższe objawy i widzisz, że utrzymują się one przez dłuższy czas warto udać się do psychiatry lub psychoterapety celem zdiagnozowania zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych.
Napisz do Mnie
Nie musisz cierpieć. Możesz podjąć pracę nad swoimi zachowaniami obsesyjno-kompulsywnymi i poprawić komfort swojego życia.
Dlaczego
Warto skorzystać z pomocy psychoterapeuty?
Warto skorzystać z pomocy psychoterapeuty ponieważ w trakcie spotkań będziesz mógł w bezpiecznej i akceptującej atmosferze, przyjrzeć się źródłom swoich lęków, skonfrontować się z nimi i uczyć się adaptacyjnych, zdrowych sposobów radzenia sobie z nimi. To ważne, abyś w towarzystwie psychoterapeuty zmierzał się ze swoimi obawami i doświadczał tego, że objawy lękowe z czasem słabną, a przymus wykonywania danej czynności z czasem może być mniejszy, gdy poszukasz w sobie pomocnych Tobie narzędzi i sposobów samokojenia. Być może konieczna będzie wspomożenie procesu terapeutycznego farmakoterapią. W procesie terapeutycznym uzgadniasz wraz z terapeutą strategie radzenia sobie z kompulsjami oraz na bieżąco omawiasz swoje spostrzeżenia, emocje i trudności. Ważne jest także dojście i zrozumienie źródeł Twoich problemów. Proces leczenia wymaga Twojej systematyczności i zaangażowania. Jest on trudny, długoterminowy, jednak Twoje zaangażowanie w proces leczenia może zaowocować poprawą Twojego obecnego funkcjonowanie.