Czym jest terapia leczenia narkomanii

Terapia leczenia narkomanii to proces terapeutyczny, który ma na celu pomóc osobom uzależnionym od narkotyków nauczyć się żyć z tą chorobą poprzez uzyskanie abstynencji, poznanie mechanizmów obronnych choroby i poszukiwanie narzędzi, które mają pomóc w codziennym funkcjonowaniu na trzeźwo. Terapia może odbywać się zarówno w formie indywidualnej jak i grupowej.
Narkomania jest przewlekłą, postępującą chorobą związane z nadmiernym spożywaniem substancji psychoaktywnych zmieniających świadomość, wpływających na czynności mózgu. Nieleczona może prowadzić do śmierci. Nadużywanie narkotyków wpływa na organizm zarówno w sferze fizycznej jak i psychicznej, powoli tworząc coraz większą destrukcję w organizmie i życiu osoby zażywającej substancje psychoaktywne. Początkowo proces ten przebiega bardzo niewinnie i beztrosko ponieważ często narkotyki pomagają uwolnić się od trosk dnia codziennego, dają ulgę, zmieniają uczucia i trudne stany emocjonalne, następnie zaczynają stopniowo być coraz częstszym towarzyszem, aż do momentu gdy okazują się niezbędne do codziennego funkcjonowania- uzależniają i zniewalają człowieka.

Bardzo często osoba nadużywająca nie zdaje sobie sprawy z problemu. Często to inni ludzie próbują pokazać, że coś złego dzieję się z osobą uzależnioną. Zazwyczaj osobie zażywającej substancje psychoaktywne ciężko jest zobaczyć problem, ponieważ w chorobie działają mechanizmy obronne które zniekształcają rzeczywistość i minimalizują trudności wynikające z zażywania substancji. Jednak są też momenty refleksji, szczególnie w momentach ponoszonych strat. To dobry moment, aby udać się do psychoterapeuty terapii uzależnień, w celu podjęcia pierwszych kroków związanych z diagnozą. Niestety w uzależnieniu mechanizmy obronne, które bronią choroby są bardzo silne, a motywacja do trzeźwienia jest zmienna, dlatego gdy pojawi się refleksja, że zażywanie substancji psychoaktywnych zaczyna wymykać się spod kontroli, warto skorzystać z chwili autorefleksji i podjąć działania związane z kontaktem ze specjalistą.

Terapia leczenia narkomanii jest procesem długotrwałym, który wymaga zaangażowania, motywacji i otwartości na zmianę ze strony osoby uzależnionej. Profesjonalny terapeuta specjalizujący się w uzależnieniach jest kluczowym wsparciem i przewodnikiem na drodze do zdrowienia i trwałej abstynencji. Pacjent spotyka się regularnie z terapeutą, aby omawiać swoje uzależnienie, identyfikować i przepracowywać przyczyny, rozwijać zdrowe nawyki radzenia sobie z głodami i sytuacjami ryzykownymi, a także planować strategie zaradcze.

Pomocy psychoterapeuty w walce z narkomanią

Jak rozpoznać problem z narkotykami

Rozpoznanie problemu z narkotykami może być trudne, ponieważ objawy i zachowania uzależnienia mogą się różnić w zależności od osoby i używanych substancji. Jednak istnieją pewne sygnały i znaki, na które warto zwrócić uwagę. Oto kilka wskaźników, które mogą wskazywać na problem z narkotykami:

1. Głód narkotyczny –silna potrzeba, odruch z ciała czy natrętne myśli zawiązane z zażyciem narkotyków
2. Upośledzona kontrola brania- trudności w unikaniu zażywania substancji psychoaktywnej, trudności w zakończeniu brania, próby odstawienia narkotyku na własną rękę, nawroty brania po okresach abstynencji.
3. Zmiana tolerancji – sięgając po narkotyki regularnie z czasem potrzebne są coraz większe dawki, bądź silniejsze narkotyki
4. Zmiany w zachowaniu i nastroju: Osoba może wykazywać nagłe i nieuzasadnione zmiany w nastroju, może być drażliwa, agresywna lub wycofana. Może również mieć trudności z koncentracją, problemy z pamięcią i zmniejszoną motywację do codziennych aktywności.
5. Fizyczne oznaki używania narkotyków: Używanie narkotyków może prowadzić do widocznych zmian w wyglądzie fizycznym. Osoba może mieć rozszerzone źrenice, zmniejszoną wagę ciała, bladą lub przekrwioną skórę, niezdrowy wygląd ogólny, trudności w utrzymaniu równowagi i koordynacji, pogorszenie ogólnego stanu zdrowia.
6. Trudności w relacjach społecznych: Uzależnienie od narkotyków często prowadzi do trudności w relacjach społecznych. Osoba może zaniedbywać bliskie kontakty, tracić zainteresowanie dotychczasowymi zainteresowaniami i stopniowo oddalać się od rodziny i przyjaciół. Często wybiera osoby które wspierają jej nałóg.
7. Problemy finansowe i prawne: Uzależnienie od narkotyków może prowadzić do poważnych trudności finansowych. Osoba może tracić pracę, mieć trudności w utrzymaniu stabilności finansowej, zadłużać się lub podejmować nielegalne działania w celu zdobycia środków do zakupu narkotyków.
8. Zmiana stylu życia i nawyków: Osoba uzależniona od narkotyków często zmienia swój styl życia i nawyki. Może wykazywać niezdrowe zachowania, takie jak regularne opuszczanie obowiązków szkolnych lub zawodowych, rezygnacja z dotychczasowych zainteresowań, brak dbałości o higienę osobistą oraz utrata zainteresowania pasjami i celami życiowymi.

Warto jednak pamiętać, że każdy przypadek uzależnienia jest indywidualny, a te sygnały nie zawsze występują jednocześnie. Jeśli zauważysz u siebie przynajmniej kilka spośród tych objawów, warto sięgnąć po pomoc psychoterapeuty uzależnień lub lekarza psychiatry celem diagnozy uzależnienia. Jeśli masz podejrzenia, że ktoś może mieć problem z narkotykami, ważne jest, aby zachować empatię i zachęcić go do skonsultowania się z profesjonalistą, którzy mogą przeprowadzić dokładną diagnozę i zaproponować odpowiednie leczenie. Diagnoza uzależnienia wymaga specjalistycznej wiedzy i może być ciężka w autodiagnozie przez pacjenta ze względu na działające w osobie chorej mechanizmy obronne, które utrudniają identyfikację z problemami związanymi z zażywaniem narkotyków.

Napisz do Nas

Nie czekaj dłużej, podejmij decyzję o zmianie i skorzystaj z wsparcia, które naprowadzi Cię na ścieżkę do wyzwolenia i odnalezienia swojej prawdziwej siły.Skorzystaj z profesjonalnej pomocy i rozpocznij leczenie narkomanii już teraz

Umów wizytę
Dlaczego

Warto skorzystać z leczenia narkomanii i pomocy psychoterapeuty?

Pomoc psychoterapeuty zaburzenia lękowe

Warto skorzystać z pomocy psychoterapeuty gdy widzisz, że Twoje życie zaczyna nadmiernie koncentrować się wokół narkotyków, gdy ponosisz różnego rodzaju konsekwencję zdrowotne, pogarszają Ci się relacje w rodzinie lub wśród znajomych, zaniedbujesz swoje obowiązki czy pasje.

Ważne jest, aby podjąć krok w stronę zdrowia i zapisać się na konsultację. Bardzo często osoby chore mają poczucie, że poradzą sobie na własną rękę z ograniczeniem lub odstawieniem narkotyków, natomiast brakuje im narzędzi i wiedzy jak to zrobić.
Psychoterapeuta może pomóc Ci rozumieć funkcjonowanie choroby, nauczyć Cię rozpoznać mechanizmy obronne, poszukiwać narzędzi pomocnych w trzeźwieniu, lepiej rozumieć siebie i Twoje emocje. Trzeźwienie jest długim i niełatwym procesem w powrocie do zdrowia człowieka, dlatego tak ważne jest wsparcie, pomoc i wiedza psychoterapeuty. Terapia narkomanii i wsparcie psychoterapeuty pomagają zidentyfikować przyczyny i głęboko zakorzenione problemy, które mogą prowadzić do uzależnienia. To daje możliwość przepracowania tych problemów, co jest kluczowe dla trwałej zmiany.

Terapeuci specjalizujący się w uzależnieniach oferują wsparcie emocjonalne, empatię i zrozumienie, co jest niezwykle ważne dla osób chcących wyjść z nałogu. Psychoterapia daje bezpieczne i poufne środowisko, w którym można otwarcie rozmawiać o trudnościach i uczuciach związanych z uzależnieniem.